Domy budujemy w sprawdzonej przez dziesięciolecia technologii szkieletu kanadyjskiego. Technologia ta dominuje ( 93% udziału w rynku) w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Skandynawii.  W Europie Zachodniej systematycznie zwiększa się liczba nowych domów budowanych z drewna (domy szkieletowe, modułowe, domy prefabrykowane) i osiągnęła już poziom 21% udziału w rynku budownictwa jednorodzinnego.

Stabilna i trwała konstrukcja szkieletu drewnianego.

Schemat szkieletu MD35 e1497173812425 768x4791 - Technologia budowy - Domy szkieletowe

Rysunek przedstawiający konstrukcję budynku MD35

Szkielet domów wykonujemy z wysokiej jakości iglastego drewna konstrukcyjnego, które według normy PN-EN338 zakwalifikowane zostało jako C24 lub C30. Konstrukcja wykonywana jest przy użyciu gwoździarek pneumatycznych, łącznikami są wysokiej jakości stalowe gwoździe galwanizowane. W miejscach narażonych na szczególne obciążenia stosujemy dodatkowe stalowe łączniki ciesielskie (np. wieszaki belek, złącza kątowe, taśmy usztywniające). Cała konstrukcja zostaje solidnie zakotwiona do płyty fundamentowej lub tradycyjnego fundamentu za pomocą odpowiednich kotw instalowanych w betonie.

Certyfikowane drewno konstrukcyjne

drewno konstrukcyjne C24 widok 768x4061 - Technologia budowy - Domy szkieletowe

Drewno konstrukcyjne C24

Drewno konstrukcyjne C24  suszone jest komorowo, co zapewnia mu wytrzymałość na wiele lat, brak skręceń na długości i stabilizację wymiarową. Pocięte drewno składowane w paletach  suszone jest w zamkniętych halach, gdzie regulowane przez program komputera ciśnienie oraz wilgotność pozbawiają drewno wody do poziomu 12-16% (norma przewiduje max. wilgotność na poziomie maksymalnym 19%).  Suszenie komorowe zabezpiecza drewno również przed owadami, zarodnikami grzybów i pleśni które giną w wysokim ciśnieniu i temperaturze. Wszystkie elementy szkieletu są ponadto czterostronnie strugane, posiadają zaokrąglone krawędzie. W ten sposób przygotowany surowiec zapewnia trwałość i stabilność konstrukcji domu . Do budowy domów niedopuszczalne jest korzystanie z drewna mokrego.

Zakres prac.

Stan surowy zamknięty

Ściany zewnętrzne Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx14,5cm. Od zewnątrz płyta MFP o grubości 12mm, membrana paroprzepuszczalna, docieplenie wełną skalną elewacyjną o grubości 10cm i wykończenie tynkiem silikonowym.
Ściany działowe Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx9,5cm.
Strop nad parterem Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Belki w rozstawie wg projektu i przekrojach 24cmx6cm. Od góry poszycie usztywniające z płyt MFP o grubości 22mm montowane na podkładce piankowej izolującej akustycznie warstwę podłogi.
Dach Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24  komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Krokwie o przekrojach 20cmx6cm. Od zewnątrz membrana paroprzepuszczalna, kontrłaty i łaty oraz właściwe poszycie blachodachówką w kolorze wybranym przez klienta. Kompletne orynnowanie stalowe (rynny i rury spustowe w kolorze wybranym przez klienta). Opcja krycia dachu gontem bitumicznym wyceniana indywidualnie.
 Okna i drzwi Okna i drzwi balkonowe PCV profil 7-komorowy w kolorze białym. System okuć rozwierno – uchylny, potrójne przeszklenie Ug = 0,6 W/m2 K.  Drzwi wejściowe stalowe – ocieplone. Parapety zewnętrzne wykonane z blachy.
Kominy Kominy systemowe w ilościach i rozmiarach wg projektu.

Stan deweloperski

Ściany zewnętrzne Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx14,5cm, przestrzeń wypełniona wełną skalną o grubości 15cm. Od zewnątrz płyta MFP o grubości 12mm, membrana paroprzepuszczalna, docieplenie wełną skalną elewacyjną o grubości 10cm i wykończenie tynkiem silikonowym. Od wewnątrz folia paroizolacyjna, ruszt montażowy i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm (w kuchni i łazience zastosowane płyty zielone- wodoodporne).
 Ściany działowe Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx9,5cm, cała przestrzeń pomiędzy słupkami wygłuszona wełną skalną o grubości 10cm . Dwustronnie poszyte płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm (w kuchni i łazience zastosowane płyty g-k zielone -wodoodporne).
Strop nad parterem Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Belki w rozstawie wg projektu i przekrojach 24cmx6cm. Od góry poszycie usztywniające z płyt MFP o grubości 22mm montowane na podkładce piankowej izolującej akustycznie warstwę podłogi. Przestrzeń pomiędzy belkami wygłuszona wełną skalną o grubości 5cm. Od dołu ruszt montażowy i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm.
 Dach Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24  komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Krokwie o przekrojach 20cmx6cm, przestrzeń wypełniona wełna skalną o grubości 20cm. Od zewnątrz membrana paroprzepuszczalna, kontrłaty i łaty oraz właściwe poszycie blachodachówką w kolorze wybranym przez klienta. Kompletne orynnowanie stalowe (rynny i rury spustowe w kolorze wybranym przez klienta). Od wewnątrz ruszt wypełniony wełną skalną o grubości 5cm, folia paroizolacyjna i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm. Opcja krycia dachu gontem bitumicznym wyceniana indywidualnie.
Okna i drzwi Okna i drzwi balkonowe PCV profil 5-komorowy w kolorze białym. System okuć rozwierno – uchylny, podwójne przeszklenie Ug = 1,1 W/m2 K.  Drzwi wejściowe stalowe – ocieplone. Parapety zewnętrzne wykonane z blachy.
Kominy Kominy systemowe w ilościach i rozmiarach wg projektu.
Schody Schody drewniane świerkowe – policzkowe z podstopnicami ze sosnową balustradą lub poręczą o kształcie określonym dla danego projektu.
Instalacja elektryczna Przyłącz zasilający wprowadzony jeden metr poza budynek. Wykonanie kompletnego okablowania pod gniazda, oświetlenie i włączniki prowadzone w peszlach w przestrzeni montażowej. Ilość punktów zgodnie z projektem ( nie więcej niż 5 na pomieszczenie).  Domowa tablica rozdzielcza wraz z zabezpieczeniami oraz ich łączenie. Gniazdka i przełączniki w kolorze białym. Instalacja nisko prądowa: 2 punkty TV, 2 punkty IT. Podłączenie skrzynki elektrycznej do sieci w zakresie Klienta.
Instalacje sanitarne Instalacje wody i kanalizacji wyprowadzone jeden metr poza obrys fundamentu. Rozprowadzenie ciepłej i zimnej wody z rur PP zgrzewanych do punktów odbioru. Rury izolowane cieplnie, prowadzone w przestrzeni montażowej. Kanalizacja rozprowadzona rurami PCV do punktów odbioru. Ilość punktów wg projektu.
Ogrzewanie Instalacja centralnego ogrzewania wykonana w systemie rozdzielaczowym z rur alu-pex rozprowadzona w przestrzeni montażowej do punktów odbioru zakończona zaworami (przygotowanie pod grzejniki płytowe z dolnym zasilaniem) W łazienkach przygotowanie pod grzejniki drabinkowe. Opcja ogrzewania podłogowego wyceniana indywidualnie. Montaż grzejników i wyposażenie kotłowni w piec, pompy, zawory w zakresie Klienta. Instalacja gazowa zawiera zawór odcinający rury i kształtki, wykonanie w obrębie budynku. Wykonanie przyłącza gazowego i podłączenie do sieci w zakresie Klienta.

Deweloperski plus

Ściany zewnętrzne Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx14,5cm, przestrzeń wypełniona wełną skalną o grubości 15cm. Od zewnątrz płyta MFP o grubości 12mm, membrana paroprzepuszczalna, docieplenie wełną skalną elewacyjną o grubości 10cm i wykończenie tynkiem silikonowym. Od wewnątrz folia paroizolacyjna, ruszt montażowy i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm (w kuchni i łazience zastosowane płyty zielone- wodoodporne). Szpachlowanie łączeń płyty g-k  wg poziomu szpachlowania PSG2. Jednokrotne gruntowanie.
Ściany działowe Wykonane z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Słupki w rozstawie wg projektu i przekrojach 4,5cmx9,5cm, cała przestrzeń pomiędzy słupkami wygłuszona wełną skalną o grubości 10cm . Dwustronnie poszyte płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm (w kuchni i łazience zastosowane płyty g-k zielone -wodoodporne). Szpachlowanie łączeń płyty  wg poziomu szpachlowania PSG2. Jednokrotne gruntowanie.
Strop nad parterem Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24 komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Belki w rozstawie wg projektu i przekrojach 24cmx6cm. Od góry poszycie usztywniające z płyt MFP o grubości 22mm montowane na podkładce piankowej izolującej akustycznie warstwę podłogi. Przestrzeń pomiędzy belkami wygłuszona wełną skalną o grubości 20cm. Od dołu ruszt montażowy i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm. Szpachlowanie łączeń płyty g-k  wg poziomu szpachlowania PSG2. Jednokrotne gruntowanie.
Dach Wykonany z litego drewna konstrukcyjnego C24  komorowo suszonego, czterostronnie struganego. Krokwie o przekrojach 20cmx6cm, przestrzeń wypełniona wełna skalną o grubości 20cm. Od zewnątrz membrana paroprzepuszczalna, kontrłaty i łaty oraz właściwe poszycie blachodachówką w kolorze wybranym przez klienta. Kompletne orynnowanie stalowe (rynny i rury spustowe w kolorze wybranym przez klienta). Od wewnątrz ruszt wypełniony wełną skalną o grubości 5cm, folia paroizolacyjna i wykończenie płytą gipsowo-kartonową o grubości 12mm. Szpachlowanie łączeń płyt g-k wg poziomu szpachlowania PSG2. Jednokrotne gruntowanie. Opcja krycia dachu gontem bitumicznym wyceniana indywidualnie.
Okna i drzwi Okna i drzwi balkonowe PCV profil 7-komorowy w kolorze białym od środka kolor na zewnątrz. System okuć rozwierno – uchylny, potrójne przeszklenie Ug = 0,6 W/m2 K.  Drzwi wejściowe stalowe – ocieplone. Parapety zewnętrzne wykonane z blachy.
Kominy Kominy systemowe w ilościach i rozmiarach wg projektu.
Schody Schody drewniane świerkowe – policzkowe z podstopnicami ze sosnową balustradą lub poręczą o kształcie określonym dla danego projektu.
Instalacja elektryczna Przyłącz zasilający wprowadzony jeden metr poza budynek. Wykonanie kompletnego okablowania pod gniazda, oświetlenie i włączniki prowadzone w peszlach w przestrzeni montażowej. Ilość punktów zgodnie z projektem ( nie więcej niż 5 na pomieszczenie).  Domowa tablica rozdzielcza wraz z zabezpieczeniami oraz ich łączenie. Gniazdka i przełączniki w kolorze białym. Instalacja nisko prądowa: 2 punkty TV, 2 punkty IT. Podłączenie skrzynki elektrycznej do sieci w zakresie Klienta.
Instalacje sanitarne Instalacje wody i kanalizacji wyprowadzone jeden metr poza obrys fundamentu. Rozprowadzenie ciepłej i zimnej wody z rur PP zgrzewanych do punktów odbioru. Rury izolowane cieplnie, prowadzone w przestrzeni montażowej. Kanalizacja rozprowadzona rurami PCV do punktów odbioru. Ilość punktów wg projektu.
Ogrzewanie Instalacja centralnego ogrzewania wykonana w systemie rozdzielaczowym z rur alu-pex rozprowadzona w przestrzeni montażowej do punktów odbioru zakończona zaworami (przygotowanie pod grzejniki płytowe z dolnym zasilaniem) W łazienkach przygotowanie pod grzejniki drabinkowe. Opcja ogrzewania podłogowego wyceniana indywidualnie. Montaż grzejników i wyposażenie kotłowni w piec, pompy, zawory w zakresie Klienta.Instalacja gazowa zawiera zawór odcinający rury i kształtki, wykonanie w obrębie budynku. Wykonanie przyłącza gazowego i podłączenie do sieci w zakresie Klienta.
Wentylacja mechaniczna rekuperacja Wentylacja mechaniczna rozprowadzona rurami od czerpni do centrali i od centrali do rozdzielaczy, anemostaty ,skrzynki rozprężne ,izolacja przewodów.  Zakup, montaż i uruchomienie centrali wentylacyjnej w zakresie Klienta.