Głównym materiałem konstrukcyjnym w prefabrykowanym domu szkieletowym jest drewno. Jego jakość ma fundamentalne znaczenie dla trwałości i stabilności całej konstrukcji. Zastosowanie właściwego drewna w procesie budowy da spokojny sen inwestorowi i jego dzieciom które będą użytkowały dom przez długie lata. Co to znaczy odpowiednie drewno? Jakie parametry mają znaczenie? Poniżej pytania na które najczęściej odpowiadamy podczas rozmów z klientami MIKRO DOM.
Dlaczego drewno musi być suszone ?
Skurcz drewna w procesie suszenie może wynosić nawet 10 % , co skutkuje tym , że belka o przekroju 10x20 cm może finalnie mieć przekrój 9x18 cm (obniżając przy tym projektowaną wytrzymałość konstrukcji). Mokre drewno w procesie wysychania podlega skręceniu, wyginaniu i może również pękać powodując przy tym uszkodzenia i nieszczelności pokrycia dachowego. Drewno mokre ma zupełnie inne właściwości mechaniczne w porównaniu do drewna poddanemu procesowi suszenia. Gdy wilgotność drewna jest wyższa niż 30%, to odporność na zginanie spada nawet o 75%.
Dlaczego w warunkach przemysłowych, zamiast na wolnym powietrzu ?
Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego uzyskiwana jest poprzez suszenie w przemysłowych suszarniach komorowych. Większość uważa, że chodzi wyłącznie o czas – przyspieszenie procesu wysychania, z kilku lat do kilkunastu dni. W rzeczywistości przyspieszenie procesu wysychania nie jest jedynym celem, jest też inny, niemniej istotny „skutek uboczny”. Proces suszenia komorowego polega m.in. na podnoszeniu temperatury i ciśnienia w komorze. Dzięki temu drewno zostaje wyjałowione, martwe, oczyszczone biologicznie z grzybów, pleśni i insektów. W strukturze drewna zostają pootwierane pory – drewno nie zatrzymuje wody – nie ma zachowanego środowiska dla życia szkodników.
Dlatego właśnie drewno konstrukcyjne może być zabudowane / przykryte zaraz po montażu konstrukcji i z pewnością nie zapleśnieje, nie wymaga impregnacji czy specjalnych warunków przechowywania. Drewno suszone komorowo jest znacznie lepszym materiałem niż drewno sezonowane na wolnym powietrzu, nawet jeśli mają identyczny poziom wilgotności.
Czy każde drewno jest tak samo wytrzymałe ?
Drewno, tak jak każdy materiał użyty do budowy domu musi posiadać certyfikat opisujący jego parametry. Najważniejsze z nich to: wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie. Poza tym określa się sprężystość i gęstość drewna. Określając jakość drewna należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest ono popękane oraz czy nie nosi śladów wskazujących na ewentualną zgniliznę. Zaledwie 20% tarcicy spełnia przeciętne wymogi konstrukcyjne, tzn. można ją zaliczyć do klasy C24. Stąd stosowanie niesortowanej tarcicy na cele budowlane jest równoznaczne z tym, że minimum 80% drewna będzie nadmiernie pracowało w warunkach dużych obciążeń (np. podczas wichur) i spowoduje np. pękanie sufitów, pękanie membran, wilgotnienie termoizolacji, uszkodzenia pokrycia.
Dlaczego drewno skandynawskie ?
Surowiec uzyskiwany ze skandynawskiego świerku lub sosny uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie i znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Z powodu zimniejszego klimatu przyrosty roczne drzewa są dużo mniejsze i drewno uzyskane z niego jest znacznie wytrzymalsze. Nie bez znaczenia jest też ogromna skala działania tartaków która pozwala na pełną automatyzację produkcji i możliwość komputerowego klasyfikowania surowca.