Close
Kontakt z nami
Masz pytanie lub chcesz umówić się na spotkanie?
Darmowa wycena
Darmowa wycena
Kontakt
Kontakt
z nami

Wentylacja mechaniczna w domach szkieletowych

2020/11/09

Inwestorzy budujący domy szkieletowe często pytają nas jak prawidłowo przewietrzyć doskonale zaizolowany dom? Odpowiadamy zawsze w ten sam sposób - absolutnie niezbędna jest kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna całkowicie wymienia powietrze w domu mniej więcej co trzy godziny.

90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach, większość w domu. I niestety zbyt często pojawia się „złe powietrze” - z niezdrową mieszaniną zbyt dużej ilości wilgoci, dwutlenku węgla, zanieczyszczeń i alergenów. Według Instytutów badawczych  zanieczyszczenie w wielu mieszkaniach jest „wyższe niż na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu”. Zaleceniem jest dokładne wietrzenie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych przynajmniej co trzy godziny!

Jednak w praktyce wydaje się to niemożliwe. Czy powinieneś chodzić po domu co trzy godziny i wietrzyć pokój po pokoju? Co robią ludzie pracujący? A jak to powinno działać w nocy?

Zdrowy tryb życia z wentylacją mechaniczną.

 • Świeże powietrze - bez wentylacji okiennej
  Kontrolowana wentylacja pomieszczeń mieszkalnych całkowicie wymienia powietrze w domu co około trzy godziny - i to prawie bez strat ciepła. Ta higieniczna wymiana powietrza poprawia klimat w pomieszczeniu i pozytywnie wpływa na zdrowie całej rodziny. Ponieważ zużyte, wilgotne i zanieczyszczone powietrze jest zasysane przez wentylację i kierowane na zewnątrz.
 • Oszczędność kosztów ogrzewania
  Dzięki wentylacji „ręcznej” ogrzewane powietrze bardzo szybko ucieka na zewnątrz – tracimy  około 50 procent energii. Tego marnotrawstwa można w rozsądny sposób uniknąć poprzez kontrolowaną wentylację z odzyskiem ciepła. Dzięki wentylacji z rekuperacją możemy zapobiec dużej części strat ciepła. Świeże powietrze i powietrze wywiewane są prowadzone obok siebie w tzw. Wymienniku ciepła, dzięki czemu zimne powietrze zewnętrzne jest wstępnie podgrzewane przez cieplejsze powietrze wywiewane.
 • Czyste powietrze w domu
  Alergicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ ciągła, regulowana wymiana powietrza sprawia, że kurz i zanieczyszczenia, które parują np. z mebli, środków czyszczących i tekstyliów, są transportowane na zewnątrz, a jednocześnie świeże powietrze z zewnątrz jest filtrowane do domu.  Na przykład pyłki powodujące alergie są zatrzymywane prawie w 100 procentach. 
 • Zdrowe powietrze w domu
  Również bardzo ważne: wilgotność względna w domu jest obniżona, co zapobiega groźnemu tworzeniu się pleśni. Ponieważ zapobiega się koncentracji bakterii i wirusów, zmniejsza się ryzyko infekcji, zwłaszcza zimą.
 • Większy komfort mieszkania
  Kontrolowana wentylacja w domu znacznie przyczynia się do przyjemnego komfortu mieszkania. Bez ciągłej wentylacji zawsze masz świeże, a przede wszystkim zdrowe powietrze we wszystkich pomieszczeniach. Oczywiście nadal możesz otwierać okna w całym domu jeśli  tylko chcesz.

Jak działa system wentylacji mechanicznej w domach szkieletowych ?

Świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz przez wlot wykonany ze stali nierdzewnej. Z rekuperatora rozprowadzana jest kanałami do pomieszczeń suchych takich jak  salon i sypialnie. Zużyte, ciepłe powietrze odprowadzane jest systemem oddzielnych rur z kuchni, łazienki i toalet  i doprowadzane do wymiennika ciepła. Tam ponad 80% ciepła jest odprowadzane z powietrza wywiewanego, a zużyte powietrze kierowane jest na zewnątrz.

Zalety mechanicznego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli zalety rekuperacji:

 • niezależna od ciśnienia i warunków pogodowych wentylacja 
 • wysoka jakość powietrza w domu – zawsze czyste powietrze
 • oszczędności na ogrzewaniu dzięki rekuperacji
 • można zapobiegać chorobom i alergiom
 • rekuperacja to oszczędność energii
 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
 • brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze
 • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki)
 • szybkie usuwanie zapachów: kuchnia  – gotowanie, / WC 
 • brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien
 • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza 
 • rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci

Budując z MIKRO DOM wszystkie kanały doprowadzające i wyciągające powietrze masz w już standardzie. Po zakończeniu prac wykończeniowych (szpachlowanie, malowanie, glazura i terakota) pozostaje tylko wybrać i zainstalować jednostkę centralną- rekuperator. W swoim  prefabrykowanym domu szkieletowym od MIKRO DOM możesz cieszyć się  „wentylacją bez strat ciepła”.